Επίσκεψη στο οικονομικό Πανεπιστήμιο

Tην Τετάρτη 10 Ιανουαρίου 2024 επισκεφτήκαμε τις εγκαταστάσεις του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο νέο κτήριο επί της οδού Τροίας και Κιμώλου.

Στην παρουσίαση του Τμήματος Στατιστικής μετείχαν καθηγητές του Τμήματος Στατιστικής, ήτοι οι κ. Βασίλειος Βασδέκης, Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού, Ιωάννης Ντζούφρας, Πρόεδρος του Τμήματος και κ. Βασίλειος Χασιώτης διδάσκων και μεταδιδακτορικός ερευνητής.

Οι μαθητές και οι συνοδοί-καθηγητές, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μέσω της παρουσίασης-ομιλίας των καθηγητών του Τμήματος Στατιστικής τις προοπτικές που προσφέρει το Τμήμα Στατιστικής, καθώς και την έμπρακτη εφαρμογή του αντικειμένου της Στατιστικής στα πεδία και στους τομείς της κοινωνικής και επαγγελματικής ζωής της κοινωνίας και της ανθρωπότητας. Επίσης, είδαν πώς η στατιστική συνεισφέρει σε εξειδικευμένα αντικείμενα όπως η βιοπληροφορική/γενετική και η επιτήρηση επιδημιών. Τέλος, οι μαθητές συμμετείχαν σε παιχνίδι τεχνολογίας με χρήση κινητών τηλεφώνων που αφορούσαν γενικές γνώσεις Στατιστικής, ενώ επισκέφτηκαν το εργαστήριο Υπολογιστικής και Μπεϋζιανής Στατιστικής, όπου στεγάζονται οι υποψήφιοι διδάκτορες του Τμήματος.

Η Δράση αυτή υλοποιήθηκε με πρωτοβουλία της Διοίκησης του Τμήματος Στατιστικής και με την συνδρομή της Γραμματείας του Τμήματος Στατιστικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου.

Δελτίο τύπου του Οικονομικού Πανεπιστημίου

oikonomiko panepistimio 2024