Επίσκεψη της Γ΄ Γυμνασίου στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά

Μια ξεχωριστή εμπειρία για τους μαθητές μας!

Τη Δευτέρα 31/10/22 ( τα τμήματα Γ1, Γ2) και την Τρίτη 1/11/22 (τα τμήματα Γ3, Γ4) οι μαθητές του 8ου Γυμνασίου Πειραιά πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά και έλαβαν μέρος στο τρίωρο εκπαιδευτικό πρόγραμμα από τους υπεύθυνους του θεάτρου που είχε ως στόχο την επαφή των εφήβων ( 13-16 ετών) με τη λαϊκή μας παράδοση μέσω των σύγχρονων ψηφιακών μέσων.

Η δημιουργική ομάδα του προγράμματος επενδύοντας στα καινοτόμα τεχνολογικά εργαλεία, προσπάθησε να αναδείξει βιωματικά:

α)το γεγονός ότι η παράδοση δεν είναι ένα ξεχασμένο κομμάτι της ιστορίας και

β)ότι με τα κατάλληλα εργαλεία μπορεί να είναι διδακτική και ταυτόχρονα δημιουργική.

Χτίζοντας από το μηδέν ένα έργο τέχνης, έναν ολόκληρο ψηφιακό κόσμο, οι έφηβοι κατάφεραν να αφομοιώσουν και να κατανοήσουν με μεγαλύτερη επιτυχία την πολιτισμική μας κληρονομιά αλλά και να αφήσουν ελεύθερη την φαντασία τους να ταξιδέψει, καθώς η χρήση των ψηφιακών μέσων αίρει κάθε δυνατό περιορισμό.

Το εντυπωσιακό στοιχείο του προγράμματος ήταν ότι οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συνεργαστούν με επαγγελματίες καλλιτέχνες όλων των ειδικοτήτων(σκηνοθέτες, ηχολήπτες, χορογράφους, ηθοποιούς, σκηνογράφους) και να δημιουργήσουν στο τέλος ένα δικό τους πρωτότυπο ψηφιακό έργο που προβλήθηκε στην τάξη.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ξεκίνησε φέτος για πρώτη φορά με το θεατρικό έργο «Γκόλφω» του Σπυρίδωνα Περεσιάδη και το δημοτικό τραγούδι «Του νεκρού αδελφού».

Ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους του Δημοτικού Θεάτρου για την θερμή φιλοξενία και ανυπομονούμε να συνεργαστούμε ξανά για να επισκεφτούμε το σημαντικό αυτό τοπόσημο της πόλης μας.

IMG 5866     IMG 5851