8η ώρα ξανά

Η Λογοτεχνική Συντροφιά του 8ου Γυμνασίου Πειραιά ολοκλήρωσε τις δράσεις της για τη σχολική χρονιά 2017-2018 με την ηχογράφηση μιας ραδιοφωνικής εκπομπής στο δημοτικό ραδιόφωνο του Πειραιά Κανάλι 1 στην οποία παρουσιάσαμε το έργο και τις δραστηριότητές μας.
Στα φιλόξενα μικρόφωνα του σταθμού γνωρίσαμε τη γοητεία των ερτζιανών, μάθαμε πολύτιμες πληροφορίες για τη λειτουργία ενός ραδιοφωνικού σταθμού από τον διευθυντή προγράμματος κ. Ρηγόπουλο αλλά και τεχνικές λεπτομέρειες από τον ηχολήπτη κ. Καλοδούκα που μας έδειξε στην πράξη πως «μοντάρεται» μια εκπομπή.
Πάνω από όλα όμως επισκεφτήκαμε τον πιο σημαντικό χώρο ενημέρωσης της πόλης μας που είναι πάντα ανοιχτός στις μαθητικές δράσεις και πρωτοβουλίες.
Το βέβαιο είναι ότι ακόμα και σήμερα που διανύουμε την εποχή του διαδικτύου το ραδιόφωνο εξακολουθεί να ενδιαφέρει και να συγκινεί τους νέους ανθρώπους.

Τα παιδιά που συμμετείχαν στην ηχογράφηση:

1. Μπαρδούνιας Βασίλης
2. Αρμούτη Ελσα
3. Γκουζίνη Έλλη
4. Γκιόκα Έρσα
5. Κουντουράκη Διοτίμα
6. Αλιβάνογλου Αναστασία
7. Μπούτου Μελίνα
8. Κουτροπούλου Ουρανία
9. Βασιλακόπουλος Χρήστος
10. Μάλλη Μαρία
11. Έφη Παυλίδη
12. Χρύσπα Χασανάκου

Την εκπομπή μπορείτε να την ακούσετε σύντομα και από τη συχνότητα του European School Radio.

Για να κατεβάσετε την εκπομπή σε αρχείο ήχου mp3 κάντε κλικ εδώ

8η ώρα

Η Λογοτεχνική Συντροφιά του 8ου Γυμνασίου Πειραιά στα πλαίσια των δραστηριοτήτων της ξεκίνησε να συμμετέχει στο ευρωπαΪκό σχολικό δίκτυο μαθητικού ραδιόφωνου, το European School Radio. Μετά από πολύ προεργασία, ετοίμασε μία ραδιοφωνική εκπομπή που πρώτη φορά θα παιχτεί στο Σχολικό Διαδικτυακό Ραδιόφωνο, που είναι ένας ιστότοπος εγκεκριμένος από το ΥΠΑΙΘ στη διεύθυνση: europeanschoolradio.eu.

Την Πέμπτη, 1 Ιουνίου 2017 στις 19.00 -20.00 θα παιχτεί ζωντανά, αν στην αρχική σελίδα: europeanschoolradio.eu. πατήσετε το κασετόφωνο που κινείται. Μπορείτε να την ακούσετε όμως και όποτε θέλετε, αν,μετά την πρώτη μετάδοσή της στο europeanschoolradio.edu., πατήσετε στην αρχική σελίδα  το σύνδεσμο:"Εκπομπές"<ιστορικό εκπομπών.

Διαφορετικά, μπορείτε να ακούσετε την εκπομπή μας  πατώντας https://soundcloud.com/xfg2571n3jxo/8i-wrateliko