WILLIAM SHAKESPEARE ( 1564 -1616) ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΑ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΜΙΑ ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΟΝΕΤΩΝ ΚΑΙ ΘΕΑΤΡΙΚΩΝ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

WILLIAMSHAKESPEARE ( 1564 -1616)

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΑ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ

ΜΙΑ ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΟΝΕΤΩΝ ΚΑΙ ΘΕΑΤΡΙΚΩΝ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΩΝ

ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

« Είμαστε πλασμένοι από το υλικό που είναι φτιαγμένα τα όνειρα», Τρικυμία

shakespeare-plays

Την τρέχουσα σχολική χρονιά έχει προγραμματιαστεί να γίνει ένα εκτεταμένο αφιέρωμα στο μεγάλο Βρεττανό δραματουργό Ουίλιαμ Σαίξπηρ, με αφορμή το παγκόσμιο έτος Σαίξπηρ ( 400 χρόνια από το θάνατό του). Στα πλαίσια μιας διαθεματικής ερευνητικής εργασίας ( project), στην οποία θα συνεργαστούν καθηγητές ελληνικής και αγγλικής φιλολογίας θα γίνει μια σειρά από έξι δράσεις τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο με χρήση σύγχρονων παιδαγωγικών και διδακτικών μεθόδων ( ολιστική μάθηση, συνεργασία μαθημάτων/ ειδικοτήτων, καλλιέργεια πολλαπλής νοημοσύνης, διαθεματικότητα) και σύγχρονων μαθησιακών εργαλείων( καλλιέργεια ποικιλίας γραμματισμών,  συνεργατική μάθηση, ομαδοσυνεργατικές εργασίες, ψηφιακά εργαλεία).

Στόχος είναι από τη μία πλευρά να εμπλουτιστεί το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών  με έμφαση στην αυτενέργεια και την ενθάρρυνση πρωτοβουλιών από καθηγητές και μαθητές και να συνδεθεί με ερεθίσματα από την πολιτιστική και κοινωνική πραγματικότητα η διαδικασία της μάθησης.

Το ίδιο σημαντικό όμως είναι να εξοικειωθούν οι μαθητές στα πλαίσια της βασικής τους εκπαίδευσης  με την Ποίηση μέσω ενός από τους κορυφαίους , κλασικούς δημιουργούς ποίησης και θεάτρου, ελπίζοντας να ανοίξει ένα παράθυρο στην ομορφία της Τέχνης, του Λόγου, της Φαντασίας, τα οποία μπορούν να γίνουν παρηγοριά και να γεμίζουν ελπίδα και ομορφία τη ζωή τους.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

21 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016, ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΟΙΗΣΗΣ:Απαγγελία σονέτων του Σαίξπηρ και ελλήνων ποιητών

ΜΑΡΤΙΟΣ 2016: «ΙΛΙΑΔΑ» ? «ΤΡΩΙΛΟΣ ΚΑΙ ΧΡΥΣΗΙΔΑ». Συγκριτική εξέταση των δύο έργων. Η πρόσληψη της Α.Ε. Γραμματείας από τον Σαίξπηρ.

22 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016: Αποφθέγματα από τον «Βασιλιά Λήρ», οι μαθητές της Γ΄ τάξης   διδάσκουν τους μαθητές της Β΄ τάξης.

22 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016: Θεατρικό αναλόγιο.

Ευριπίδη «Ελένη» - Σαίξπηρ «Ρωμαίος και Ιουλιέτα» - Β. Κορνάρος «Ερωτόκριτος»: μια παράλληλη πορεία

Παράλληλα με τις εκδηλώσεις, οι μαθητές θα κάνουν: ένα  ταμπλό με εργασίες ( μεταφράσεις σονέτων, έργα ζωγραφικής, περιλήψεις έργων του Σαίξπηρ που είναι επηρεασμένα από την α.ε.Γραμματεία)

κατασκευή ατομικών πολύπτυχων  με Σονέτα

κατασκευή " μικρών βιβλίων" με αποφθέγματα από το " Βασιλιά Λήρ"