ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ

Για δεύτερη χρονιά πραγματοποιήθηκε για τους μαθητές της Γ΄τάξης το πολιτιστικό πρόγραμμα με κείμενα αρχαίας ελληνικής και λατινικής Γραμματείας ( Έπος, Δράμα, Ιστοριογραφία) κια θεατρικό αναλόγιο αναγνώσεων . Υπεύθυνες καθηγήτριες ήταν οι φιλόλογοι Τσαγκρίδου Κ. και Φαζάκη Μ.

Το Μάιο παρουσιάστηκε σε διασκευή στους μαθητές της Γ΄τάξης η παράσταση "Ελένη" του Ευριπίδη που διδάσκονται οι μαθητές αυτοί. Τα χορικά είχαν προετοιμαστεί κατά τη διάρκεια της χρονιάς από τις φιλολόγους των τμημάτων και απαγγέλθηκαν ομαδικά ανά τμήμα. Το Γ4 απήγγειλε την Πάροδο υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου Χαραλαμποπούλου Αγγ. Το Γ2 απήγγειλε το Β΄Στάσιμο υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου κας Φαζάκη Μ. και το Γ3 το Γ΄Στάσιμο υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου Τσαγκρίδου Κ.

Τα σκηνικά, το πρόγραμμα, την αφίσα και τις μάσκες είχαν κατασκευάσει οι μαθητές που συμμετείχαν στην παράσταση, η οποία μαγνητοσκοπήθηκε από μαθητές του Προγράμματος του κινηματογράφου, με τη βοήθεια της υπεύθυνης καθηγήτριας, κας Χαραλαμποπούλου Αγγ. Τους  ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία των προγραμμάτων!

ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΡΟΛΟΥΣ ΤΩΝ ΗΘΟΠΟΙΩΝ

ΕΛΕΝΗ:   ΚΟΝΤΡΑΡΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΑΙ ΚΟΥΛΙΖΟΥ ΚΕΛΛΥ

ΜΕΝΕΛΑΟΣ:   ΓΕΩΡΓΟΥΛΙΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

ΘΕΟΝΟΗ: ΜΠΑΡΔΟΥΝΙΑ ΑΝΝΑ