Επίσκεψη στο Εθνικό Θέατρο

ethniko theatro 2023-2024

Το Σάββατο 23 Δεκεμβρίου 2023, είκοσι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, με τη συνοδεία γονέων και εκπαιδευτικών, είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε στο Εθνικό Θέατρο μία εξαιρετική θεατρική παράσταση. Πρόκειται για την παράσταση «Στα όρια» του Κρις Κούπερ.
Άνθρωποι που προσπαθούν να επιβιώσουν μέσα σε έναν κόσμο που καταρρέει, άνθρωποι που οι καταστάσεις τους αναγκάζουν να ακροβατούν Στα όρια. Οι ήρωες του Κρις Κούπερ, φυγάδες της φρίκης ενός πολέμου ή/και μιας σκληρής καθημερινότητας, βρίσκουν καταφύγιο στη σκηνή «Ελένη Παπαδάκη» του Θεάτρου REX, και αποδεικνύουν πώς μέσα από τα συντρίμμια μπορεί να ανθίσει η ελπίδα, πώς η φαντασία προσφέρει μια ασπίδα προστασίας και την ώθηση για ένα άλμα στα σύννεφα.
Η παράσταση που παρακολουθήσαμε είναι το επιστέγασμα της συνεργασίας του Εθνικού Θεάτρου και της Unicef στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Κάνουμε θέατρο για την ειρήνη».