ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

Την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2023 το σχολείο μας πραγματοποίησε τις εκπαιδευτικές επισκέψεις του μήνα.

Οι μαθητές της α` τάξης επισκέφτηκαν το αρχαιολογικό μουσείο της Αθήνας και στα πλαίσια του μαθήματος της τεχνολογίας είδαν τον μηχανισμό των Αντικυθήρων, ένα περίπλοκο αστρονομικό όργανο της αρχαιότητας, με δεκάδες οδοντωτούς τροχούς μεγάλης ακριβείας, που περιστρέφονται γύρω από πολλούς άξονες, όπως στα μηχανικά ρολόγια. Εκτός από αυτό περιηγήθηκαν και σε άλλες αίθουσες του μουσείου και είδαν έργα γλυπτικής, μεταλλοτεχνίας και μικροτεχνίας από διαφορετικές ιστορικές περιόδους.

Οι μαθητές της β` τάξης επισκέφτηκαν τον βοτανικό κήπο στο Χαϊδάρι και είδαν σπάνια είδη δέντρων, φυτών και λουλουδιών από διάφορες ηπείρους. Παρακολούθησαν ακόμη ένα πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης για τα διάφορα είδη αρπακτικών πτηνών της χώρας μας, την βιολογία και τον ρόλο τους στην φύση, τις απειλές που αντιμετωπίζουν και τους λόγους μείωσης των πληθυσμών τους ενώ τέλος ενημερώθηκαν για την τέχνη της ιερακοθηρίας.

Οι μαθητές της γ` τάξης στα πλαίσια του μαθήματος αρχαία από μετάφραση επισκέφτηκαν το διονυσιακό θέατρο στην νότια κλιτύ της Ακρόπολης και ξεναγήθηκαν από τις καθηγήτριές τους στα αξιοθέατα του χώρου. Περιηγήθηκαν στο ιερό του Διονύσου, που περιλαμβάνει το πρόπυλο, ένα βωμό, τα θεμέλια δύο ναών, της αρχαϊκής και της κλασικής εποχής αντίστοιχα, καθώς και τον τοίχο μια δωρικής στοάς. Μελέτησαν την αρχιτεκτονική, τα μέρη και τα γλυπτά του διονυσιακού θεάτρου, ενώ τέλος έμαθαν για τα χορηγικά μνημεία, με ξεχωριστή θέση ανάμεσά τους το μνημείο του Λυσικράτη που είδαν από κοντά.