ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗ

Η Λογοτεχνική Συντροφιά του 8ου Γυμνασίου Πειραιά επισκέπτεται τη Δανειστική Βιβλιοθήκη της Αικατερίνης Λασκαρίδη

Την Τετάρτη 10 Μαΐου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετείχαν στην ομάδα φιλαναγνωσίας του σχολείου μας επισκέφθηκαν τη δανειστική βιβλιοθήκη του Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη. Αφορμή στάθηκε η πιλοτική εφαρμογή της βιβλιοσκευής με θέμα Μικρασιατική Καταστροφή, 1922. Γνωρίζοντας την ιστορία μέσα από τη λογοτεχνία, την τέχνη, το παιχνίδιη οποία σχεδιάστηκε με σκοπό τη δημιουργία ενός διαύλου επικοινωνίας των παιδιών με τα ιστορικά γεγονότα, όπως καταγράφονται στην ιστοριογραφία, τις μαρτυρίες και τη λογοτεχνία, μέσα από ένα πακέτο δραστηριοτήτων, το οποίο σχεδίασε και επιμελήθηκε η εικαστικός Αγγελική Μπόζου και απευθύνεται σε παιδιά 10-15 ετών.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία, στο φιλόξενο χώρο της βιβλιοθήκης και μέσα από ενδιαφέρουσες δραστηριότητες(επιτραπέζιο παιχνίδι, ανάγνωση βιβλίων, κατασκευή μικρών βιβλίων) να κατανοήσουν τα γεγονότα της μικρασιατικής καταστροφής, να ανακαλύψουν δικούς τους τρόπους για να κρατήσουν ζωντανή την ιστορική μνήμη και να δημιουργήσουν μια νέα αφήγηση (storytelling), ενώ παράλληλα ερεύνησαν τη διαχρονικότητα, τις συνέπειες των πολεμικών συγκρούσεων και τη διασύνδεση με  ιστορικά γεγονότα της σύγχρονης εποχής.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά την δημιουργό της βιβλιοσκευής, εικαστικό και εκπαιδευτικό, κ. Μπόζου και την βιβλιοθηκονόμο της δανειστικής βιβλιοθήκης Λασκαρίδη, κ. Παναγιώτα Δεδετζή, όπως και όλους τους εργαζόμενους στη βιβλιοθήκη για την πολύτιμη ευκαιρία που μας έδωσαννα γνωρίσουν οι μαθητές μας με τρόπο βιωματικό την σημαντική αυτή περίοδο της νεότερης ιστορίας μας.

IMG-d515d1508c3921db2b0fe84480ebdea6-V    IMG-bc78beaf09c011f0cfb9f24c8b3b2d2e-V   IMG-b88d44344d197c826c68f493512714ed-V