ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΘΕΑΤΡΟ

Την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2023, επισκεφθήκαμε και με τις τρεις τάξεις του σχολείου μας το κινηματοθέατρο Δαναός όπου παρακολουθήσαμε την θεατρική παράσταση «Το Συρματόπλεγμα». Το έργο, σε διασκευή και σκηνοθεσία Νικορέστη Χανιωτάκη, είναι βασισμένο στο μυθιστόρημα του Τζον Μπόϊν «Το αγόρι με τη ριγέ πιτζάμα», το οποίο ήταν υποψήφιο για δέκα λογοτεχνικά βραβεία και έχει μεταφραστεί σε 44 γλώσσες. Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Μνήμης του Ολοκαυτώματος στις 27 Ιανουαρίου , οι μαθητές μας είχαν ήδη παρακολουθήσει την κινηματογραφική ταινία η οποία βασίζεται στο βιβλίο και είχαν ενημερωθεί για το Ολοκαύτωμα. Η θεατρική παράσταση δεν περιορίζεται στο Ολοκαύτωμα των Εβραίων, αλλά εντάσσει το θέμα σε ένα γενικότερο κοινωνικοπολιτικό πλαίσιο παρουσιάζοντας παράλληλα τις γενοκτονίες που συνέβησαν και ίσως συμβαίνουν στις μέρες μας σε διάφορα μέρη του κόσμου. Η παρακολούθηση της παράστασης στην οποία οι ηθοποιοί έπαιζαν ζωντανά τη μουσική και τα τραγούδια του Μάνου Λοϊζου, είχε μεγάλη παιδαγωγική σημασία και μετέδωσε στα παιδιά την αξία της ισότητας, της φιλίας και του ανθρωπισμού.

sirmatoplegma